przygotowania do wyjazdu
Istnieją różne motywacje i powody wyjazdów zagranicznych. Zobaczyłeś zdjęcie uroczego miasteczka w Internecie? Może znalazłeś promocję tanich biletów? Albo masz znajomych na drugim końcu świata i chcesz się z nimi spotkać tak jak ja? Każdy powód jest dobry!
Teraz wystarczy kupić bilet lotniczy, załatwić parę spraw formalnych, zapakować plecak i ... lecieć! Nic prostszego? Jak się okazało, trudno wcale nie jest, ale trzeba wiedzieć, gdzie szukać informacji.
Poniżej krótki przewodnik moich przygotowań.
1. MOTYWACJA
Była nią, jak już wcześniej wspomniałam podróż, żeby spotkać się z Dominiką.
2. BILETY LOTNICZE
Wylot w lutym, ale bilet kupiłam już w sierpniu. Im wcześniej kupione, tym tańsze. Nie ma "tanich" biletów na loty międzykontynentalne. Ceny (oczywiście w zależności od miejsca) wahają się od 2 tysięcy złotych w górę.
Wybrałam linie AirFrance. Z tego co się orientowałam trasy AirFrance pokrywają się z trasami KLM. Różnice są czasem w cenie, dlatego warto sprawdzić obie opcje. Od razu zrezygnowałam z Aeroflotu, ponieważ są to dość ryzykowne loty (chociaż są również ludzie zadowoleni z ich usług) a mnie zależy również na komforcie psychicznym podczas podróży.
Lecimy z 1 dozwolonym bagażem w luku, który może wynosić max 23kg. Bagaż podręczny to najwyżej 12kg.
3. SZCZEPIENIA
Gdy bilet jest już zabookowany KONIECZNIE trzeba się zorientować czy dana strefa klimatyczna, w której leży nasz cel podróży wymaga szczepień. Wynika to tego, że mamy inną florę bakteryjną od mieszkańców tego miejsca. Poza tym, może to być państwo położone w strefie malarycznej, gdzie należy przyjmować dodatkowe leki.
Szczepienia należy zrobić jak najszybciej, żeby przeciwciała miały czas "zadomowić się" w organizmie, co da nam lepszą ochronę podczas wyjazdu.
W przypadku Wietnamu bardzo ważne są szczepienia na żółtaczkę typu A (WZW A) i dur brzuszny oraz tężec.
Informacje na temat szczepionek i kontakt z lekarzem medycyny turystycznej uzyskamy w swojej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Warszawski oddział znajduje się przy ul. Żelaznej 79.
Również tutaj znajdziesz szczepienia zalecane i wymagane przed podróżą w zależności od kraju.
Po szczepieniu dostaje się międzynarodową książeczkę szczepień, którą trzeba wziąć ze sobą w podróż.
4. WIZA
Dla większości ludzi jest to tylko formalność, jednak trzeba odpowiednio wcześniej zgłosić wniosek o wizę (minimum miesiąc przed wyjazdem), żeby nie okazało się, że zgubiliśmy paszport i nie możemy wyrobić wizy, gdyż załatwienie tego typu formalności na lotnisku jest bardzo trudne.
Aby wyrobić wizę, należy udać się do ambasady z paszportem, 1 zdjęciem do dokumentów i pieniędzmi (płatność po złożeniu wniosku). Okienko, w którym dostaniemy odpowiedni druk jest czynne (w Warszawie) poniedziałek-czwartek od 9 do 12. Wniosek można wypełnić po angielsku lub po polsku i dołączyć do niego zdjęcie. Z urzędnikami bez problemu można się porozumieć po angielsku (i oczywiście wietnamsku ;) ).
Wyrobienie trwa przeciętnie koło tygodnia. Wiza turystyczna C1 (z miesięczną ważnością) kosztuje od 2013 roku 250zł. Dostajemy papierek odbioru, z którym musimy wrócić po odbiór dokumentów.
Paszport pakujemy razem z innymi ważnymi dokumentami, ponieważ wiza będzie sprawdzana na miejscu, w Wietnamie, na lotnisku.
5. UBEZPIECZENIE
Dla studentów jednym z lepszych ubezpieczeń jest karta ISIC. Za 79zł można wykupić ubezpieczenie ważne rok. Dodatkowo zniżki studenckie.
6. PAKOWANIE
Co zabrać? To oczywiście zależy od miesiąca, w którym jedziemy. Ponieważ lecimy w lutym, nie ma teraz pory deszczowej,w Hanoi jest koło 20 stopni. Na południu jeszcze cieplej, zatem na pewno potrzebne będą letnie rzeczy. Na mojej liście znalazły się:
- spódnice
- sukienki
- krótkie spodnie
- tshirty
- kapelusz
- okulary przeciwsłoneczne
- sandały i inne letnie buty
- kosmetyki (szczególnie antybakteryjny krem, chusteczki nawilżające, krem do opalania)
- mini-apteczka (przede wszystkim leki przeciwko biegunce, grypie, przeciwbólowe, opatrunki)
- parasol, latarka
- dokumenty (dowód, paszport, książeczka ze szczepieniami, bilety lotnicze, ubezpieczenie)
Nie warto brać rzeczy na cały wyjazd, ponieważ ubrania są tam na tyle tanie, że bez problemu można sobie kupić to, czego nie wzięliśmy.
Gdy już się zatroszczyłeś o to wszystko nie pozostaje nic innego jak powiedzieć... Bon Voyage!
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz